Logistyka i spedycja

Jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu jest transport i należące do niego logistyka i spedycja. Na przestrzeni lat, to właśnie dzięki nim gospodarka ma szansę rozwoju, a popyt na towary produkowane w fabrykach sprawia, że rozwija się produkcja i dystrybucja. Bez logistyki i spedycji handel między miastami i państwami wyglądałby zupełnie inaczej. Byłby przeprowadzany na mniejszą skalę, a do tego koszty związane z ustaleniem trasy i metody transportu, byłyby wysokie i nieopłacalne. Logistyka sprawia, że cała machina transportowa, proces planowania tras i optymalizacji kosztów, staje się bardziej profesjonalny i atrakcyjny dla producentów i importerów.

Logistyka i spedycja zarobki
Zarówno logistyka, jak i spedycja, to dziedziny, w których zarobki mocno się wahają. Trzeba wiedzieć, że do logistyki należą magazyny ludzie w nich pracujący i wyższe stopniem osoby, których zadaniem jest koordynacja i zaplanowanie optymalnej trasy transportu. Do spedycji natomiast należy organizacja i przewóz towaru. Zarobki w obydwu branżach zaczynają się od 3000 zł netto, ale zazwyczaj plasują się w granicach 4500-7000 zł.

Spedycja- co to jest?
Spedycja to dziedzina, która pozwala na zorganizowanie transportu i przewiezienie go z punktu A do punktu B. Spedytorzy zajmują się nie tylko szukaniem samochodów, gotowych przewieźć towar, ale również szukają towarów, z którym dany samochód mógłby wrócić do domu. Spedycja to również nadzór i przygotowywanie odpowiednich dokumentów, negocjacje z klientami i przewoźnikami.

Rodzaje spedycji
Spedycja dzieli się na kilka części i są nimi: spedycja lotnicza, spedycja kolejowa, spedycja samochodowa, spedycja morska. W spedycji samochodowej wyróżnić trzeba spedycję krajową i spedycję międzynarodową. Każda z nich, charakteryzuje się odrębną dokumentacją transportową przygotowywaną podczas wykonywania konkretnego transportu. Różnica jest również, gdy porównamy specyfikę spedycji międzynarodowej z krajową. W spedycji krajowej jest o wiele mniej formalności niż w spedycji zagranicznej, do tego sam proces transportu i specyfika pracy kierowcy jest trochę inna.